loader image

Beslenme ve Diyet

Beslenme, yaşamın her döneminde sağlıklı olabilmenin ve hastalıklardan korunmanın en  önemli basamakları arasındadır. Kişilerin beslenme programları ve diyet örüntüleri, yaşam tarzlarına, vücut analiz sonuçlarına, sahip olunan hastalık durumuna ve vücuttaki eksikliklere, varsa allerji ve intolerans durumuna göre planlanmalıdır. Bu nedenle diyet programları kişiye özeldir ve parmak izi gibidir .Beslenme konusunda medyada yer alan yanıltıcı bilgilerden uzak durmak gerekir. Beslenme bir bilim dalıdır.

Uygulanan diyet programlarında verimli sonuç alabilmek ve tam bir başarı sağlayabilmek için gerçekçi olmayan ve sağlıksız hedefler yerine  sağlıklı bir diyet programına adapte  edilmiş hedeflerle adım adım ilerlemek en doğrusudur .

Bu sebeple beslenme konusunda en iyi eğitim ve danışmanlığı almak için ‘Beslenme ve Diyet Uzmanı’ ile iletişim kurmak gereklidir.

Diyet; sevilen besinlerden mahrum kalmak ve yasaklarla dolu bir beslenme planı demek değildir. Önemli olan diyetin uygulanabilirliği ve hastaya tamamen uygun olmasıdır. Diyet, sağlığınızın sunduğu imkanlar doğrultusunda tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli olarak beslenmek anlamına gelir. Ayrıca diyet çoğumuzun düşündüğünün aksine sadece zayıflama ile ilişkilendirilmemelidir. Hastalıklara , yaşa vegeçirilen  operasyonlara uygun olarak  Beslenme ve Diyet uzmanı tarafından planlanmış , ağırlık denetiminizi sağlamak ve yaşam kalitenizi arttırmak amacı taşıyan programlardır.

Özel Çankaya Yaşam Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü olarak size sağlıklı beslenme programı hazırlayıp daha sağlıklı yaşama ve formda kalma imkanı sunuyoruz.

Ağırlık Denetimi Programı

Türkiye’de ve dünyada obezite ve şişmanlık görülme  sıklığı hızla artmaktadır. Yapılan çalışmalar mevcut ağırlıktan  % 5- 10 oranında sağlanan düşüşle birlikte  bile kan basıncı, kolesterol seviyesi, kan şekeri düzeyinde olumlu yönde değişim kaydedildiğini göstermiştir.Yaşam şeklinize ve sağlık durumunuza göre planlanmış diyet programınızla ideal ağırlığınıza ulaşıp , ağırlık denetiminizi sağlayabilirsiniz.

Ağırlık Kazanım Programı

Sadece vücut ağırlığınızın fazla olması değil, olması gerekenden düşük olması da yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Vücut ağılığındaki bu düşüşe, hormonal problemler mi yoksa yanlış beslenme davranışları mı etkili olduğuna beslenme uzmanı nezdinde karar verilip kişiye en uygun ve sağlıkla ağırlık kazanımı sağlayacak beslenme programı planlanır.

Hastalıklarda Beslenme

Hastanemizde yatan ve ayaktan tedavi alan tüm hastalarımız için almaları gereken günlük enerji ve besin ögeleri miktarı hesaplanarak mevcut rahatsızlığına yönelik beslenme eğitimi ve diyet programı verilir.

  • İnsülin Direnci ve beslenme tedavisi
  • Diyabetik hastalarda beslenme tedavisi
  • Onkoloji hastalarında beslenme
  • Böbrek kastalıklarında beslenme tedavisi
  • Kardiyovasküler hastalıklarda beslenme
  • Menapoz ve beslenme
  • Gastrointestinal sistem hastalıklarında beslenme tedavisi
  • Metabolik sendrom ve beslenme
  • Gebelik ve emzirme döneminde beslenme

 Gebelik dönemi ; şüphesiz bir kadının deneyimleyebileceği en mucizevi anları barındıran süreçtir . Gebenin bu süreci sağlıklı ve huzurlu geçirebilmesi , bebek için sağlıklı bir fetal yaşam olanağı ve gebelik dönemi sonlanmasıyla birlikte sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için anne adayının beslenmesine son derece dikkat etmesi gereklidir.Bunun için profesyonel bir yardım almak gereklidir.

Adölesan çağında beslenme

 Doğru beslenme alışkanlıklarıinsanı yaşamı boyunca fizyolojik , psikolojik,ve sosyolojik ihtiyaçların giderilmesinde önemlidir.

Yaşlılıkta beslenme

Yaşlılık bir ayrıcalık, sosyal bir başarıve bir meydan okumadır. Yaşlılığa bağlıhastalıkların önlenmesinde, geciktirilmesinde ve tedavisinde beslenme etkildir.Yeterli ve dengeli beslenme her yaşta olduğu gibi yaşlılıkta da önem taşımaktadır.

Sporcu Beslenmesi

Sporcuların beslenmesi ile spor performansları arasında doğrudan bir ilişki vardır. Vücudun formda olması, sağlığın sürekliliğinin sağlanması için amatör olarak veya profesyonel olarak yapılan sporlarda başarıyı ve verimi sağlamak için yapılan spora uygun beslenme programı uygulanmalıdır.

 

Bölüm Doktorları

zeynep-yavuz

Zeynep YAVUZ

Diyetisyen