loader image

Burun ameliyatı süreçleri nelerdir?

Burun estetiği ve kepçe kulak estetiği en sık yaptığınız estetik ameliyatları oluşturmakta. Bu ameliyatların süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Burun estetiği öncesinde hastanın burnuyla ilgili özel isteklerini anlamak oldukça önem arz etmektedir. 6 yönde burun fotoğraflaması (gerekirse dinamik burun hareketleri ince ek fotoğraflama da yapılmalıdır) yapıldıktan sonra hastanın isteklerine göre çeşitli programlar aracılığıyla burun dizaynı fotoğraflar üzerinden yaparak hasta ile paylaştıktan ameliyat sonrasındaki beklentisinin pekişmesini sağlıyorum. Ayrıca nefes problemlerine yönelik te burun içinin ayrıntılı muayenesini yaptıktan sonra ameliyat öncesi hazırlığımızı tamamlıyoruz. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta olup ameliyat sonrası aynı gün hastamızı taburcu ediyoruz. 1 hafta içerisinde de alçı, tamponlar ve dikişleri alıyoruz. Bu işlemler oldukça ağrısız olup, son yıllarda kullandığımız silikon tamponlar nedeniyle bu 1 haftalık süreç, hastalar için konforlu bir süreç olmaktadır. Sonrasında hastanın burun içerisini 1 ay boyunca izotonik, hipertronik solüsyonlarla yıkamasını, burnunu darbeden, aşırı sıcak ortamlardan, güneş ışığından korumasını ve 1. Ayın sonunda kontrole gelmesini istiyoruz.

Kepçe kulak estetiğini ergenlik çağına gelmiş çocuklarda ve erişkinlerde lokal anestezi ile daha küçüklerde ise genel anestezi altında uyguluyorum ve ameliyat sonrası aynı gün hastamızı taburcu ediyoruz. Ameliyat sonrası ilk 2-3 gün sargılı pansumanları yeniledikten sonra sargıları açıyoruz. İlk 10 gün boyunca sürekli, ayın kalan günlerinde ise sadece akşamları bandaj takılmasını öneriyoruz.

Op. Dr. Asif SELİMOĞLU