loader image

Ortopedi ve Travmatoloji

Tıbbın oldukça geniş bölümlerinden biri olan Ortopedi Travmatoloji Bölümü bünyesinde birçok özel dal içermektedir. Bu dalların her biri ayrı özellikler, teknikler ve tecrübeler gerektirmektedir. ÇANKAYA YAŞAM Hastanesi bünyesinde ortopedi ve travmatoloji bölümü, işte bu düşüncelerin temelinde yapılanmıştır.

Bölümde Artroskopi ve Spor Yaralanmaları (Diz-omuz) (Artroskopik diz ameliyatları menisektomi veya meniskus tamiri, Artroskopik ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, iç-dış yan bağ ve kombine bağ yaralanmalarında rekonstürüksiyon ameliyatları, kıkırdak yaralanmalarında , artroskopik mikrofraktür veya osteochondral kıkırdak nakli, omuz çıkığında artroskopik bankart tamiri, labral yırtık eksizyonu-tamiri, kıkırdak ameliyatları, rotator cuff tamiri, artroskopik yöntem ile kapalı olarak tedavi edilmekte ve hastalar kısa sürede işine ve sportif hayatına dönmektedir.

Omurga Cerrahisi (Spinal cerrahi) Omurganın doğuştan veya sonradan olmuş yana eğrilikleri (skolyoz), öne eğrilik veya kifoz (kamburluk) , omurganın yaşlanması ile ortaya çıkan dejeneratif (kireçlenmeye bağlı ) sorunlar, osteoporoza(kemik erimesi) bağlı kanburluklar ve kırıklar ve bunların vertebroplasti ve kifoplasti ile tedavisi, kazalara bağlı omurga yaralanmaları sonucu oluşan kırık ve çıkıklar,omurganın hertürlü enfeksiyonları, omurgayı tutan tümörler ve bunların tedavisi. Tüm bu konuların tedavisinde uluslararası düzeyde en yüksek bilgi ve deneyimli , uluslararası dergi ve kitaplarda, ameliyat ve buluşları ders kitaplarına girmiş ekip. Bu alanda en komplike anterior ve posterior cerrahiler , enstrümantasyonlar ,disk protezleri ..vb uygulamaları.

16 yaş altı çocukların Doğumsal Kalça çıkığı, çarpık ayak, serebral paralizi, myelomeningosel,doğumsal deformiteler, düz tabanlık ve tümörler,gelişimsel bozukluklar ve kırıklarının takip ve tedavisi

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Ayak ve ayak bileğinin dejeneratif hastalıkları, spor yaralanmaları, kırıkları, bağ yırtılmaları, kıkırdak yaralanmalarının tedavisi ile uğraşmaktadır.

Ortopedik Onkoloji Tüm kemik, kas ve yumuşak dokular başta olmak üzere ekstremitelerin her türlü tümörlerinin tıbbi ve cerrahi tedavisi.

Omuz ve Dirsek Cerrahisi Omuz ve dirseğin artrozları,rotator kılıf hastalıkları tekrarlayan çıkıklar, aşırı kullanıma veya travmaya bağlı hastalıklarının artroskopik ve açık cerrahi yöntemlerle tedavisi.

Artoz-kireçlenmelerde( gonartroz ve koxartroz tedavisi, kalça ve diz protezleri, protez enfeksiyonu ve gevşemelerde revizyon ameliyatları, periacetabular ve yüksek tibial rekonstürüktif kemik ameliyatları…vs)

Ekstremite (kol-bacak kemik uzatma ameliyatları), kemik deformitelerinde ve kırık kaynamaması ve kemik enfeksiyonlarında external fixator uygulamaları,

Travma tedavisi (kırıklar, çıkıkların, kas-tendon yırtık ve kopmalarının tedavisi) Multipl (çoklu) kompleks yaralanmaların yoğun ve acil tedavisi yapılmaktadır.

Bölüm Doktorları

osman-bora-gungor

Op. Dr. Osman Bora GÜNGÖR

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı