Uzman isimden son dakika corona virüsü uyarısı: Arkadaşlarınızla komşularınızla bile görüşmeyin! | Özel Çankaya Yaşam Hastanesi - Ankara

Uzman isimden son dakika corona virüsü uyarısı: Arkadaşlarınızla komşularınızla bile görüşmeyin!

Tüm dünyada etkisini gösteren corona virüs kabusu ülkemizde de 1.006 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Son dakika açıklamalarında bulunan İç Hastalıkları Doktoru Hüseyin Çimen; corona virüsle mücadele için tedbirlerin doğru uygulanmasının büyük önem taşıdığını ifade ederken çekirdek aile dışında hiçbir komşu, arkadaş ve akrabayla görüşülmemesi, yakın temastan kaçınılması gerektiğini vurguladı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Ülkemizde corona virüs önlemleri kapsamında tedbirler her geçen gün daha da sıklaşıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her akşam açıklamalarda bulunarak izolasyonun ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta da hafta sonu geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi. AA'ya son dakika açıklamalarında bulunan İç Hastalıklrı Hekimi Dr. Hüseyin Çimen; corona virüse karşı başarılı olunması için komşularla dahi görüşülmemesini belirtti.

ÇEKİRDEK AİLE DIŞINDA KİMSEYLE TEMASTA BULUNULMAMALI!

İç Hastalıkları Hekimi Dr. Hüseyin Çimen, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde vatandaşların çekirdek aile dışında hiçbir komşu ve akrabayla görüşmemesi gerektiğini söyledi.

Yapılan ziyaretlerin virüsü yayma riskini barındırdığını vurgulayan Çimen, ilk başlarda kimlerin virüs taşıdığının bilinmesinin mümkün olmağını ifade etti.

Uzman isimden son dakika corona virüs uyarısı! Arkadaşlarınızla komşularınızla bile görüşmeyin...

Vatandaşların komşularını ve akrabalarını daha çok telefonla arayarak konuşması gerektiğinin altını çizen Çimen, "Vatandaşlarımız koronavirüs sürecinde çekirdek aile dışında hiçbir komşu ve akrabayla görüşmemeli ve yakın temastan kaçınmalıdır. Çünkü karşılaşacağımız her kişiden virüs kapabilir ve çevremize bunu yayabiliriz." dedi.

Çimen, virüsün her kişide farklı semptomlar gösterdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu virüsün şu anda kimde olup olmadığını tam ve kesin bir şekilde bilemiyoruz. O yüzden tam izolasyon için evimizde kalmalı ve sosyal izolasyon kurallarına ve hijyen önerilerine uymalıyız. Koronavirüsün bulaşıcılığının çok ciddi bir şekilde devam ettiği de görülmektedir. Bunun sebeplerinden başlıcaları da izolasyonun tam yapılmamasıdır."

Çimen bazı vatandaşlar arasında ziyaretlerin sürdüğüne işaret ederek, "Tam izolasyonun sağlanabilmesi ve virüs yayılımının önüne geçilebilmesi için halkımızın zorunlu ihtiyaç olmadıkça evlerinden kesinlikle çıkmamaları gerekir. Bu süreçte sosyal izolasyonu sağlayıp, hasta olmamak ve virüsü yaymamak için aile bireyleri dışında kimseyle görüşmemeliler." ifadelerini kullandı.

Halkın karantina şartlarına eksiksiz uymasının virüsün yayılmasını engellemede birincil etken olduğunu dile getiren Çimen, "Şunu bilmeliyiz ki virüs yayılımını engelleyecek en önemli yöntem insanların bir araya gelmesini engellemektir. Ülkemizde ve tüm dünyada alınan tedbirlerin sebebi budur." değerlendirmesini yaptı.

Çimen, aşı veya özel bir tedavi yöntemi bulunmadığı sürece koronavirüsten korunmanın en iyi yönteminin "kendini toplumdan izole etmek" olduğunu kaydetti.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/04/11/uzman-isimden-son-dakika-corona-virus-uyarisi-arkadaslarinizla-komsularinizla-bile-gorusmeyin?paging=3

İçeriği Paylaşın:

Bize Ulaşın

Danışmak, bilgi ve randevu almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Hattı (0312) 496 51 51