Özel Çankaya Yaşam Hastanesi Hekimleri Sorularınızı Cevaplıyor | Özel Çankaya Yaşam Hastanesi - Ankara

Özel Çankaya Yaşam Hastanesi Hekimleri Sorularınızı Cevaplıyor

Hassas bağırsak sendromu hastalığım var. Herhangi bir ilaç kullanmıyorum. Sadece papatya çayı içiyorum. Bu hastalık bağışıklığı baskılar mı?

Çankaya Yaşam Hastanesi’nden Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Böyle bir veri şu an için yok. Hijyene dikkat edin, sosyal mesafeyi koruyun. Mümkünse evden çıkmayın. Dışarı çıkmanız gerekirse maskenizi mutlaka takın" diyor.

34 yaşımdayım hipertansiyonum var. 26 yaşından beri düzenli olarak ilaç kullanıyorum. Koronavirüste yüksek risk grubunda mıyım?

Çankaya Yaşam Hastanesi’nden Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Hipertansiyon hastaları risk grubundadır o yüzden herkesten daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Diyabet hastaları gibi yüksek risk grubunda yer alıyorsunuz. Sosyal mesafenizi koruyun, mümkün olduğunca evden çıkmayın. Çıkmanız gerekirse maskenizi takın, ellerinizi sabunlu suyla 20 saniye kadar sık sık yıkayın" diyor.

Anneler Günü'nde alacağımız çiçekle eve virüs getirir miyiz?

Çankaya Yaşam Hastanesi’nden Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen ise, "Bu konuda çok net bir bilgi yok. Bulaşma olmadığı konusunda bazı yayınlar var. Ancak net bir bilgi yok, bulaş riski düşük olduğu söyleniyor. Yine de dikkatli olmakta fayda var" diyor.

Hafif mitral kapak prolapsusu ve eser miktarda mitral yetmezliğim var. Risk grubunda mıyım ayrıca kullandığım ilaç ace 2 protenini artırır mı?

Çankaya Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Tuncay Altun, "Hafif mitral kapak prolapsusu ve eser (minimal) mitral kapak yetmezliği normal yaşam beklentisinin olduğu bir durumdur. Kardiyolojik yönden ciddi bir durum değildir. Korona virüs enfeksiyonu yönünden risk gurubunda değildir. Bahsettiğiniz ilaç beta bloker dediğimiz kalp ilacıdır. Daha çok çarpıntı , aritmi ve hipertansiyonda kullanılır. Bu ilacın ACE ve reseptör blokeri etkisi yoktur. Bu sınıftan bir ilaç değildir" diyor.

Anne sütünden bebeğe koronavirüs geçer mi?

Çankaya Yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Oğuz Güngör, "Bugüne kadar yapılan testlerde anne sütünde virüs olduğuna dair hiçbir kanıt gösterilmemiştir. COVID-19 ile enfekte olmuş kadınların, virüsü anne sütü ile bulaştırabilecekleri henüz bilinmiyor" diyor.

Eşimde derinden gelen öksürük ve buna bağlı sırt ağrıları mevcut. Ateşi yok. Sizce ne yapmalıyız?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Ateş her zaman olmayabilir. Öksürüğü varsa, doktor muayenesine gitmenizde fayda var" diyor.

Over kanseri ameliyatı oldum ve toplu taşıma ile işe gidip geliyorum. Sizce risk altında mıyım? Ne yapmalıyım?

Çankaya Yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Oğuz Güngör, "Geçirilmiş kanser ameliyatları risk oluşturur. El hijyeni, maske kullanımı, beslenme, kalabalık yerlerden uzak durma önemli dikkat edilecek durumlardır. En önemlisi, bireysel koruma, sosyal mesafeye dikkat etme ve kısıtlamalara uyma şeklinde olmalıdır" diyor.

3 gündür bel ve bacağıma kadar her tarafım ağrıyor ve mide bulantım var. Doktora gittim kan testi yapıldı, ağızdan örnek alındı. Kan testinde bir şey çıkmadı. Çalıştığım işyerinde yanımda 2 kişide korona pozitif çıktı. Sizce kan testi sonucu doğru mu?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Testin negatif çıkması, her zaman doğru olmayabilir. Şikayetleriniz devam ederse bir süre sonra test tekrar edilmeli" diyor.

Sürekli ateş ölçümü yapıyoruz acaba bir şey oldu mu ya da virüsü acaba eve getirdik mi diye. Obsesif olduk ve sürekli bilinçaltım beni virüse yönlendiriyor. Gün içerisinde 4-5 saat işe gidip geliyorum. Evden çıkarken maskemi takıyorum, eldivenimi takıyorum, şahsi aracımla gidiyorum ve kimseyi görmeden ofise giriyorum. Ofiste tek başıma çalışıyorum. Ofise girince masamı ve çantamı sprey dezenfektanla siliyorum. Eldivenleri çöpe atıp maskeyi havalandırıyorum, gün sonunda o maskeyi de değiştiriyorum. Aynı şekilde arabama binip evime geliyorum. Markete gitmem gerekirse maske ve eldiven muhakkak kullanıyorum. Aldıklarımızı balkonda en az 1 gün havalandırıyoruz buna elbiselerimiz de dahil. Markette bugün maske takmış öksüren birisi vardı ancak 4 metre uzaktaydı hemen ödeme yapıp çıktım. Virüs var ise bulaşmış mıdır?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Maksimum önlemleri uyguluyorsunuz. Onun haricinde, panik yapmamak gerekiyor. Aldığınız önlemler önemli ve yeterli gibi görünüyor. Önlemlerinize aynı şekilde devam etmeniz önemli, uygulamanız doğru. Sosyal mesafe 1.5 metre kadar, sizin mesafeniz daha fazlaymış, bulaş riski düşük" diyor.

2 gündür boğaz ağrım var. Eklem ağrıları da mevcut. Ateş ve öksürüğüm yok. Hastaneye başvurmalı mıyım?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Boğaz ağrısı olması bulgulardan bir tanesidir. Her bulgu her zaman olmuyor. Şikayetiniz devam ediyorsa, doktora başvurmakta fayda var. Bu her zaman Koronavirüs olacağı anlamına gelmez ancak, gecikmeden başvurulmalı" diyor.

Koronavirüs elimize bulaştı ama elimizi yüzümüze götürmüyorsak yine de bize zarar verir mi?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Elinizi 20 saniye süreyle sabunla yıkadığınızda virüs elinizden gider. Onun haricinde bulaşmaz. Metal yüzey ya da elbiselerde virüsün kaldığı biliniyor ancak sabunla 20 saniye yıkanınca gittiği biliniyor" diyor.

Annemiz 65 yaşında. Şeker, tansiyon, astım, böbrek ve AA amilodiz tedavisi görüyor. Ne yazıkki Covid testi pozitif çıktı, bugün 10. günü ve evde tedavi ediyoruz. Sizce bu denli rahatsızlıkları olan bir hastanın bu hastalığı atlatması mümkün müdür? Genel durumu gayet iyi tek belirti öksürük başka hiçbir semptom gözükmüyor. Tansiyon, ateş vs. gayet normal...

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Tabii ki atlatması mümkündür. Kronik hastalığı olan birçok kişi iyi bir tedavi ve bakım olunca hastalığı başarıyla atlatıyorlar. 10 gündür tedaviniz sürüyor ve başarılı gözüküyor" diyor.

Ülseratif kolit hastasıyım, risk grubunda mıyım?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "İlaç kullanıyorsanız ve kesin teşhis konulmuşsa tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi risk grubunda sayılabilirsiniz" diyor.

Eşim ve ben kronik tansiyon hastasıyız, 60 yaş üzeriyiz ve risk grubundayız. Ekmek ve diğer poşetleri eve aldıktan sonra mikrodalga fırında 1. ve 1.5 dakika ısıya tabi tutuyoruz. Teorik olarak koronavirüs yağla kaplıysa, mikrodalga fırının yağı en çabuk şekilde ertieceğini düşünüyoruz ama eşim hala kuşkulu. Acaba kuşkularında haklı mı?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "60 derecenin üstünde pişen yiyeceklerde virüsün yaşama şansı yok ama yine de eve gelince, 60 derecede normal fırında ısıtmakta fayda var" diyor.

Ben kalpten Atrial Septal Defekt (ASD) kapama operasyonu geçirdim. Acaba ASD hastaları da risk grubunda mıdır?

Çankaya Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Tuncay Altın, "ASD (atrial septal defekt) erişkin yaş grubunda en sık görülen doğumsal kalp defektidir. ASD günümüzde defektin büyüklüğü ve anatomik yerine göre ya girişimsel yöntem olan ASD kapama cihazı ile ya da operasyon ile tam başarı ile bu defekt kapatılabilmektedir. Bu nedenle Başarılı ASD kapatma operasyonu geçiren hastalar risk gurubunda değildir" diyor.

41 yaşımdayım. 1998 yılından beri tek böbrekle yaşıyorum. Virüs benim için ne kadar risk teşkil ediyor?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız risk faktörü mevcuttur. Ama herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız hepimiz gibi aynı riski taşıyorsunuz. Herhangi bir üre, kreatin değerlerinde bir sorun yoksa kronik hastalık kategorisine girer risk faktörü mevcuttur" diyor.

6.5 aylık hamile eşim ve 22 aylık çocuğumla evdeyiz. Eşim ve çocuğum 22 gündür ben ise 19 gündür kimseyle yan yana gelmedik. İki kez çöp atmak için dışarı çıktım. Dışarıdan market siparişleri geldi, onları bile yıkayarak poşetlerini çöpe atarak yerleştirdim. 3 haftadır eşimde ve bende kuru öksürük, boğaz ağrısı, grip gibi semptomlar var. Öksürüğüm 1-2 gün geçiyor, sonra yine başlıyor. Eşimde de aralıklı öksürükler devam ediyor. Sadece gündüzleri öksürük var. Ateş problemimiz yok. Bunca önleme rağmen herhangi bir sıradan üşütme, nezle, grip vb. hastalık bu kadar uzun sürer mi? Hamileler için ateşi illa beklemek mi gerekir yoksa öksürüğün daha kötüye gitmesi mi gerekir?

Çankaya Yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Oğuz Güngör, "Bulgular her zaman tipik olmuyor. Çok fazla asemptomaktik (bulgu vermeyen) durum söz konusu. Ateş yoksa solunumda bir sıkıntı yoksa izolasyona devam etmeniz önerilir. Sıvı alımını artırabilirsiniz" önerisinde bulunuyor.

Covid-19 hayvanlara da bulaşır mı? Hayvandan insana bulaşabilir mi?

Çankaya Yaşam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Çimen, "Hayvanlardan insanlara da bulaşabilir. İlk çıkış yolu zaten hayvanlardan insanlara bulaşarak olmuştur. Ardından da insandan insana bulaş özelliğini kazandı" diyor.

Ben laboratuvar cihazlarının teknik servisiyim, biz kendimizi nasi koruyabiliriz? Eldiven, maske, gözlük, tulum giymekteyim ama yine de korkuyoruz sürekli laboratuvarlara hastanelere girmekteyiz. Çocuklarımız ve ailemize bulaştırma korkusu içerisindeyim, ekstra nasıl bir önlem alabiliriz? Bu işi yapmaya mecburuz, laboratuvar test cihazları bozulduğunda gitmemek olmuyor...

Çankaya Yaşam Hastanesi Dr. Hüseyin Çimen, şunları öneriyor; koruyucu önlemlerinizi almaya devam ediniz, zaten alıyorsunuz. Uyku düzeni ve beslenmenize dikkat edin. Ailenize bulaştırmamak için, koruyucu ekipmanlarınızı ev ortamına sokmamanız gerekiyor.

Kaynak: https://www.haberturk.com/koronavirus-hakkinda-merak-ettiklerinizi-soruyoruz-2635996

İçeriği Paylaşın:

Bize Ulaşın

Danışmak, bilgi ve randevu almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Hattı (0312) 496 51 51