Obezite koronavirüs için risk oluşturuyor! | Özel Çankaya Yaşam Hastanesi - Ankara

Obezite koronavirüs için risk oluşturuyor!

Son günlerde evlerde olduğumuz ve hareketlerimizin de kısıtlandığı düşünüldüğünde obezite problemi olanlar için bu durum daha ciddi bir hâl alıyor. “Obezitede bireylerin hastalıklara ve enfeksiyonla daha açık hâle geldiği biliniyor” diyen Diyetisyen Damla Tatan, obezite koronavirüs için risk oluşturuyor uyarısında bulundu.

Obezite koronavirüs için risk oluşturan bir durum

Dyt. Damla Tatan sözlerine şöyle devam etti, “Yüksek yağ kütlesi bizi hastalıklara açık hâle getirirken, normal miktardaki yağ kütlesi hastalılara karşı koruyucudur. Obezite sağlığımızın açısından pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Akciğerin anormal fonksiyonu, obstrüktif uyku apnesi, hipoventilasyon sendromu da obezitenin ortaya çıkardığı sorunlar arasındadır. COVID-19 ile ilişkilendirdiğimizde enfekte olmuş hastalarda solunum güçlüğü, nefes darlığı geliştiğini biliyoruz. Obez bireylerde akciğer ile ilgili semptomlar hâlihazırda var olduğundan hasta bireylerde belirtilerin daha şiddetli görülebileceği düşünülebilir.”dedi.

Dyt.Damla Tatan

Dyt. Tatan sözlerine şöyle devam etti, “Başka bir açıdan baktığımızda ise obez bireyler, besleyiciliği düşük şeker ve yağ içeriği yüksek besinleri yüksek miktarda tüketmektedir. Bu durum bireylerin kanlarındaki glikoz ve insülin seviyelerinin yüksek seyretmesine sebep olmaktadır. Yüksek glikoz ve insülin seviyeleri bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olmaktadır. Korona gibi viral ve bakteriyel enfeksiyonların seyri yeterli bağışıklık yanıtının oluşamamasıyla birlikte çok daha kötüleşebilmektedir. Ek olarak obezlerin besin tüketiminde meyve ve sebzelerin yetirince tüketilmemesi yeterli miktarda vitamin ve mineral eksikliğine sebep olmakta, obez bireyler COVID-19’a açık hâle gelmektedir. Yapılan çalışmalarda obez bireylerin D vitamini düzeylerinin düşük olduğunu göstermiştir. D vitamini ve antioksidan açısından yeterli ve dengeli beslenme bağışıklık sistemimizi sağlıklı kılar.”

Dengeli ve sağlık beslenmek gerekiyor

Dyt. Tatan, “COVID-19’ un sebep olduğu viral enfeksiyon da dahil olmak üzere meydana gelebilecek akut yada kronik hastalıklardan korunmak için sağlıklı vücut ağırlığınızda olmanız oldukça önemli. Ağırlık kaybı sağlarken sağlığınızı tehdit eden, bağışıklık sisteminize zarar veren diyetler yerine yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle kilo sorunu olan bireylerin beslenme ve diyet uzmanının hazırladığı listeleri uyguluyor olması oldukça önemli.” uyarısında bulundu.

Kaynak: https://www.kidsgourmet.com.tr/obezite-koronavirus-icin-risk-olusturuyor/

İçeriği Paylaşın:

Bize Ulaşın

Danışmak, bilgi ve randevu almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Hattı (0312) 496 51 51