Mor ekmek nedir? Gerçekten antioksidan kaynağı mıdır? | Özel Çankaya Yaşam Hastanesi - Ankara

Mor ekmek nedir? Gerçekten antioksidan kaynağı mıdır?

Son günlerde çok konuşulan mor ekmek nedir? Antioksidan kaynağı olarak gösterilen mor ekmek hakkında anlatılanlar hurafe mi gerçek mi? Yanıtını Diyetisyen Feyza Nur Ceylan veriyor.

Mor ekmeğin içeriğini ve özelliğini danışanlarının çok sorduğunu söyleyen Özel Çankaya Yaşam Hastanesi'nden Diyetisyen Feyza Nur Ceylan, “Mor ekmeğin içerisinde mor sebze ve meyveler, tam buğday unu, çavdar unu, karabuğday unu, siyez unu, ekşi maya, içme suyu ve tuz bulunuyor.” dedi.

Mor ekmek hastalıkları tedavi eder mi?

Yapılış şekline göre bu unlardan birkaçının ekmekte bulunduğunu dile getiren Ceylan, “Lif oranı yüksek olan bu ekmek diğer ekmeklere göre antioksidan kapasitesi de fazla. Ekmeğe rengini veren mor meyve ve sebzelerde bulunan ‘antosiyanin’lerin diyabet, kalp damar hastalıkları, kanser ve birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği var. Bu yüzden hem bu hastalıklara sahip bireylere hem de normal bireylere antioksidan kapasitesi yüksek mor meyve tüketimine dikkat çekilir. Yalnız bu oran meyvenin sürekli tüketilmesi tavsiye edilir. Yani ekmeğin içerisinde kullanılan miktar bu hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahip olması için yeterli değil.”

Mor ekmeği antioksidan özelliği yönünden kaynak gösterilebilir mi?

Mor ekmeğin antioksidan kapasitesi açısından diğer ekmeklere göre içeriğindeki mor meyve ve sebzelerden dolayı yüksek olduğunu belirten Ceylan, şunları söyledi: “Ancak bizim antioksidan kapasitesi yüksek diye ekmeği kaynak olarak göstermemiz imkansız. Diyabet hastalarına ekmek çeşitlilik olsun diye önerilebilir. Bunu porsiyon takibiyle tavsiye edebiliriz.”

Moda yiyeceklere karşı dikkat edin!

Her yıl farklı besinlerin moda olup piyasada reklam etkisi yarattığına dikkat çeken Ceylan, “Bu yüzden kafalar karışıyor. Herkesin bilmesi gereken tek şey bir karbonhidrat türü olan ekmeği çeşitlendirmek için bu tarz yenilikler yapılabilir ve yapılacaktır. Ancak içerisine az miktarda eklenen farklı ürünler hiçbir zaman hastalıkları tedavi edici ya da koruyucu etki göstermez.”

Kaynak: https://www.kidsgourmet.com.tr/mor-ekmek-nedir-gercekten-antioksidan-kaynagi-midir/

İçeriği Paylaşın:

Bize Ulaşın

Danışmak, bilgi ve randevu almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Hattı (0312) 496 51 51