Corona virüs salgını evde bakım hizmetlerine ilgiyi artıracak mı? | Özel Çankaya Yaşam Hastanesi - Ankara

Corona virüs salgını evde bakım hizmetlerine ilgiyi artıracak mı?

Evde bakım hizmeti ile hekimlerin önerileri doğrultusunda hasta kişilere yaşadıkları ortamda sağlık ekibi tarafından rehabilitasyon, fizyoterapi, psikolojik tedavi de dahil olmak üzere tüm sağlık, bakım ve takip hizmetleri sunuluyor. Uzmanlara göre corona virüs salgını özellikle kronik hastalığı olanlar için evde bakım hizmetlerine ilgiyi daha da artıracak

Evde bakım hekimi hastanın muayenesini ve kontrollerini evinde yaptığına dikkat çeken Demircioğlu, “Gerekli tetkikleri isteyerek tedavilerini planlar ve yürütür. Gereken durumlarda uzman hekimlerin evde konsültasyonlarını ve tedavilerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Hastayı tanıyan, sağlık sorunlarına branş olarak değil, bütün olarak gören evde bakım doktor ekibi ile takip ve tedavi uygulamaları gerçekleştirilir” dedi.

Corona virüs salgınında evde bakım süreci çok önemli

Özellikle belli bir yaş grubunda daha ağır seyreden corona virüs süreci kronik hastalığı olanlar için önemli bir tercih olduğunu dile getiren Dr. Demircioğlu, “Hastanın ihtiyacı doğrultusunda tüm branşlarda uzman doktorlar ile evde muayene,tetkik ve tedavi olanağı sunuluyor. Böylece hastane ortamına girmeden, takip ve tedavisi yapılıyor. Evde bakım doktorları ile iş birliği içindeki bu değerlendirmeler ile uzun dönem hasta takipleri sağlanıyor.

Evde bakım hizmetleri neleri kapsıyor?

Hastaların hekimlerce uygun görülen tedavi ve bakımları uzman hemşireler tarafından evde uygulanıyor. Enjeksiyon, damar içi tedaviler, nazogastrik veya PEG’den beslenme, mesaneye sonda uygulanması, kolostomi-ileostomi-jejenostomi-ürostomi bakımları, katater bakımları, hasta banyosu, yatak içi vücut temizliği, perine bakımı gibi genel hemşirelik hizmetleri evde uyguluyor” diye konuştu.

Hastanın ihtiyacı doğrultusunda kurulan sistemde 12 saatlik nöbetler halinde 7 gün 24 saat hemşire refakati hizmetine ulaşıldığını kaydeden Özel Çankaya Yaşam Hastanesi'nden Dr. Tayfun Demircioğlu, haftada bir gün düzenli doktor gözetiminde verilen bu hizmette evde hastane konforu sağlanarak kronik hastaların bu zorlu süreçten korunduğunu söyledi.

Evdeki hasta yakınlarına da eğitim veriliyor

Evde bakım doktoru tarafından ya da hastanın kendi doktorunun belirlediği ilkelere göre beslenme programı ve rejim listesi düzenlendiğine dikkat çeken Demircioğlu, rejim listesinin gerçekleştirilebilir olması için gerekli eğitimin hasta yakınlarına verildiğini söyledi. Evde bakım sürecinde, sağlık personelinin çok dikkatli yaklaştığını dile getiren Tayfun Demircioğlu, ayrıca planlanan aralıklarla hasta evinde ziyaret edilerek beslenmenin yeterli ve düzenli oluşu kontrol altında tutulduğunu belirtti.

Evde bakım hizmetlerinin şu günlerde kronik hastalığı olanlar için çok önemli olduğuna dikkat çeken Demircioğlu, bakım sürecinin tümüyle gereksinime göre düzenlenmesi gerektiğini hatırlattı.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/corona-virus-salgini-evde-bakim-hizmetlerine-ilgiyi-artiracak-mi-6167711/7

İçeriği Paylaşın:

Bize Ulaşın

Danışmak, bilgi ve randevu almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Hattı (0312) 496 51 51