Corona günlerinde çocuklarınızın aşılarını ihmal etmeyin | Özel Çankaya Yaşam Hastanesi - Ankara

Corona günlerinde çocuklarınızın aşılarını ihmal etmeyin

Bebeklik ve çocukluk çağı infeksiyon hastalıklarının çoğunluğu virüs ve bakteriler neden oluyor. Bebeklerde ve çocuklarda aşı yapılmasının tam bu noktada önemli olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fulya Mısır Vurgun, aşının öldürücü ve sakat bırakıcı hastalıklara karşı ömür boyu korunma sağladığına dikkat çekiyor.

Corona virüs nedeniyle çocuklarının aşılarını yaptırmaktan çekinenlere aileler için Vurgun, şunları söylüyor:

Aşıların uygulanmasında, vücuda ağızdan veya enjeksiyon ile hastalık oluşturan bakteri ya da virüse ait antijenler verilir. Bu antijenler vücutta özel hücreleri uyararak antikor salınımına ve o antijen için vücutta bir hafıza gelişimine neden olur. Bu antikorlar, vücuda virüs ya da bakteri girdiğinde onları yok etme özelliğine sahip. Bu şekilde hastalık yapan virüs ya da bakteriler bebeğin ya da çocuğun vücuduna girdiği andan itibaren çoğalamaz ve hastalık yapamaz. Bu sayede çocuk yaşam boyu birçok hastalığa karşı korunmuş olur. Bu hastalıkların çoğu aşılanmayan çocuklarda çok ağır seyretmekte, ölümcül ya da sakat bırakıcı özellik taşıyor. Bu nedenle çocuklarımızın tam ve eksiksiz aşılanması gerekiyor.

Birçok hastalık aşı sayesinde ortadan kalktı

Her ülkenin aşılama ile ilgili ciddi kuralları bulunduğunu kaydeden Vurgun, “Sosyoekonomik düzeye göre ülkeler arasında aşı takvimi farklılık gösterebiliyor. Ülkemizde aşı takvimi uygulamaları Avrupa ülkeleri ile benzer. Ülkemizde kontrolü Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve ücretsiz olarak uygulanan aşı takviminde; Hepatit B aşısı, Verem aşısı, Beşli Karma dediğimiz Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk Felci ve HİB aşısı, pnömokok ve Zatürre aşısı, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı, Hepatit A, suçiçeği aşıları bulunmaktadır. Ayrıca, ülkemizde gittikçe yaygınlaşan Meningokok ve Rotavirüs’e karşı aşılama yapılıyor. Aşı sayesinde Çiçek hastalığının ortadan kalktı, polio virüsü kaynaklı çocuk felcinde hastalığa son verilmesi noktasına yaklaşıldı ve kızamık virüs dolaşımının durdurulması da önemli bir mesafe kaydedildi” dedi.

Tam ve eksiksiz aşılar önemli

Ülkemizde, sağlık ve verimli nesillerin gelişebilmesi için, tam ve eksiksiz aşılanma yapılması gerekli olduğunu söyleyen Vurgun, "Aşılama yoluyla, bebek ve çocuklarda ağır seyreden hepatit, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, verem gibi hayatı tehdit edebilecek veya ciddi sakatlıklara neden olabilecek hastalıklara karşı tam korunma sağlanıyor" diye konuştu. 

Kaynak: https://www.posta.com.tr/corona-gunlerinde-cocuklarinizin-asilarini-ihmal-etmeyin-haber-fotograf-2254680-4

İçeriği Paylaşın:

Bize Ulaşın

Danışmak, bilgi ve randevu almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Danışma Hattı (0312) 496 51 51